Blog

symbol ippc - norma ispm 15

Skrzynie drewniane w ruchu międzynarodowym. Czym jest norma ISPM 15 ?

Czym jest norma ISPM 15 ?

Jeśli planujesz wysłać produkt za granicę w drewnianym pojemniku, musisz upewnić się, że jest on zgodny z ISPM 15. Ale co to dokładnie oznacza?

Standard ISPM 15 inaczej fumigacja,  to proces obróbki opakowań drewnianych. Jego głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się owadów i chorób, mających negatywny wpływ na rośliny i ekosystemy. Zgodnie z tym standardem, opakowania z drewna muszą być poddane obróbce cieplnej i opatrzone pieczęcią ISPM 15, jeśli są przesyłkami międzynarodowymi. Dzięki zastosowaniu standardu ISPM 15 nabywcy i użytkownicy skrzyń drewnianych i innych opakowań drewnianych mają gwarancję bezproblemowego transportu na całym świecie.

 

Jakie produkty muszą być certyfikowane?

Norma ISPM-15 ma zastosowanie do drewnianych opakowań, takie jak drewno sztauerskie, skrzynie z pełnego drewna, skrzynie ażurowe, nadstawki paletowe i palety. Produkty, które są wyłączone ze standardu, obejmują alternatywne materiały, takie jak:

 • plastik
 • papier
 • metal

oraz produkty z drewna konstrukcyjnego, takie jak:

 • sklejka
 • płyta OSB
 • płyta wiórowa

Należy również pamiętać, że przesyłki transportowane w obrębie jednego kraju są zwolnione z takiej certyfikacji.

 

Fitosanitarna obróbka cieplna drewna

Zgodnie z normą ISPM-15 lite drewno i drewniane materiały opakowaniowe o grubości powyżej 6 mm stosowane do eksportu, takie jak palety drewniane, drewno sztauerskie i skrzynie drewniane, muszą zostać poddane obróbce fitosanitarnej. 

Obróbka cieplna to niechemiczny proces, który obejmuje ogrzewanie materiału drzewnego, aż rdzeń osiągnie 56 ° C przez co najmniej 30 minut. Proces ten gwarantuje, że cały materiał podlega fumigacji, a nie tylko jego  powierzchnia. Modyfikacja termiczna drewna znacznie poprawia jego odporność na gnicie i próchnicę. Jest to również najbardziej skuteczny i przyjazny dla środowiska sposób niszczenia szkodliwych szkodników zawartych w drewnie.

ispm 15

Certyfikat ISPM 15 – cechy szczególne

Każde drewniane opakowanie, który zostało poddane obróbce termicznej, jest stemplowane międzynarodowym znakiem IPPC, aby było jasne, że przeszło pomyślnie proces obróbki zgodnej ze standardem ISPM15. Znak ten służy jako paszport dla opakowania, umożliwiając jego bezpieczny transport międzynarodowy.

Znak IPPC powinien być czytelny oraz  umieszczony na każdym drewnianym elemencie opakowania. Na przykład jeśli skrzynia drewniana posiada pokrywę, to również na pokrywie powinno być widoczne oznakowanie. Przy wysyłce drewnianego opakowania niezbędny jest również dokument oficjalnie potwierdzający certyfikację produktu.

 

ISPM 15 musi zawierać:

 • symbol certyfikacji IPPC
 • dwuliterowy kod ISO kraju
 • kod regionu i unikalny numer certyfikacji NPPO
 • kod określający rodzaj traktowania drewna (HT – heat treatment; MB – methyl bromide; DB – debarked)

 

Jakie są konsekwencje braku certyfikatu ?

Eksporterzy ponoszą poważne konsekwencje, jeśli wysyłają produkty drewniane nieoznakowane. Jeżeli drewno użyte w przesyłce zagranicznej nie nosi oficjalnej pieczęci, może wystąpić blokada celna oraz kary. Dodatkowo kraj, do którego dostarczono np. nieoznakowaną skrzynię, ma prawo do jej obróbki cieplnej, okorowania, rozdrabniania, a nawet całkowitego zniszczenia opakowania i jego zawartości — na koszt eksportera! Dlatego w żadnym wypadku nie warto ryzykować brakiem oznakowania.

 

Jak uzyskać certyfikację ISPM-15?

Nasza firma posiada własny piec do obróbki cieplnej i suszenia drewna. Dzięki temu możemy bezzwłocznie przygotować duże skrzynie do wysyłki za granicę. Jesteśmy jedną z niewielu polskich firm, które mogą to robić, dzięki czemu oszczędzasz czas poświęcony na uzyskanie tej samej certyfikacji za granicą.

Jesteśmy upoważnieni przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa do obróbki cieplnej skrzyń drewnianych, palet i wszelkich innych materiałów, które należy poddawać obróbce cieplnej przed wysyłką za granicę. Co sześć miesięcy nasze standardy są sprawdzane, więc możesz mieć pewność, że dbamy o każdy detal ochrony drewna! W razie potrzeby wszystkie nasze produkty mogą być zgodne z ISPM 15 – wystarczy się z nami skontaktować.

Zapytanie ze strony Skrzyniedrewniane.netTransportowe skrzynie drewniane na wymiarSkrzynie drewniane do transportu produktów niestandardowych
MASZ PYTANIA?

NAPISZ DO NAS


Zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego. Jeśli masz projekt skrzyni, załącz go do formularza. Nasi handlowcy odezwa się w ciągu 24 godzin.

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 08:00 – 16:30
Sob-Nd:  Nieczynne

Telefon:

+48 71 381 16 99
+48 71 318 26 66 FAX

Adres:

ul. Polna 19, Komorniki
55-300 Środa Śląska

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ  Rotom Europa
  Pooling opakowań logistycznych
  Palety FR
  RotomRent - Wynajem opakowań logistycznych
  Sklep logistyczny Rotomshop